1 Mart 2010 Pazartesi

He Made the People Happy

Bugüne değin Football Quotes bölümüne her ne kadar Shankly Quotes dememiş isek bizim ayıbımızdır, kabul ya; bugünün sakil şeması J.Mourinho her ne kadar gözümüze filozof iğretisi gibi resmedilse dahi Bill Shankly şu sayfaların "Kafka"sıdır, bu da kabul; bu durum yüzümüzü kızartır.

Nuh Köklü bunları bizim için derleyip sunmuş. Kendisine teşekkür ediyorum.

Bil Shankly’den inciler

1959’da Anfield Road’a çıktığında ikinci lige doğru yola çıkan bir Liverpool vardı, şu an ise tarihi ve geleneği olan bir kulüpten bahsediliyor. Kuşkusuz bu tarihi geçişte Bil Shankly’nin katkısı çok fazla. FIFA, Shankly’nin çeşitli mevzulardaki sözlerini bir araya getirmiş.

Baskı üzerine

Avrupa kupası ne lig finali ne de başka bir maçın baskısı günde 50 şiline çalışmanın yarattığ baskıyla kıyaslanamaz.

Liverpool üzerine

Liverpool benim için doğdu, ben de Liverpool için.

Shankly üzerine:

Futbolun en iyi antrenörüydü ve birçok maç kazanmıştı. Asla kimseye kötülük yapmadı, ona karşı oynasaydım ve yine o benim karımın parmağını kırmaya kalkmış olsaydı dahi bir kez dahi olsun ona olan sadakatimden feragat etmezdim.


İskoçya’yla ve İskoçlarla oynamak üzerine

Fantastik. Mavi formalarıyla başlarını kaldırdıklarında size “zavallı İngilizler” der gibiler.

Fakat takımınıza üç tane İskoç koyarsanız birçok maç kazanırsınız. Bununla birlikte üçten fazla sorunu da başınıza alırsınız.

Everton üzerine

Eğer Everton benim bahçemde oynamaya kalksaydı, gidip perdeleri kapatırdım.

Psikoloji üzerine

Futbolda başarı büyük oranda kafada gerçekleşir. Kafanızda iyi şeyler yaratırsanız muhtemelen iyi işler başarırısınız. Ben Anfield’e çıktığımda hep Merseyside’ın iki ekibi yan yana derlerdi. Liverpool ve Liverpool’un oyuncuları.

Direktifler üzerine

Herhangi bir futbol kulübünde oyuncu, antrenör ve taraftar üçgeni vardır. Direktifin bir anlamı yoktur, onlar yalnızca imza atmak içindir.

Zafer üzerine

Eğer birinciysen birincisindir, ikinciysen hiçbir şeysindir.

Shankly’nin felsefesi

Sosyalizm politika değil, bir yaşam biçimidir. Ben gerçek yaşamımda birçok insanla birlikte çalıştım, onları destekledim, arkamda o insanlar oldu, onlardan yardım aldım, onlara yardım ettim, final maçlarını onlarla paylaştım. Birçok şey olmak istersiniz ama ben kendim için yalnızca futbolu ve hayatı görüyorum.

0 yorum: